autumn-Vines.jpgautumn-cows.jpgautumn-fields.jpgautumn-agriculture.jpg

DOJNÁ PLEMENA

BÍLÁ KRÁTKOSRSTÁ - jedná se o mléčné plemeno středního až většího rámce, které je v ČR nejrozšířenější. Dominantní vlastností je bezrohost. V chovech se však můžeme velmi často setkat s chovem koz rohatých i bezrohých. Srst je bílá lesklá, krátká  a bez pigmentace. Plemeno je vhodné pro individuální chov či stádový chov se strojním dojením. Kozy jsou rané, plodné a odolné. Živá hmotnost kozlů je 70 - 90 kg, koz 55 - 70 kg. Výška v kohoutku 75 - 85 cm, u koz 70 - 80 cm.  Dojivost koz dosahuje až 1000 kg (v průměru750kg) mléka s tučností 3,7 % a obsahem bílkovin 2,7 %. Plodnost dosahuje 180 - 200 %. Plemeno patří mezi genové reservy ČR.

HNĚDÁ KRÁTKOSRSTÁ - vznikla šlechtěním a převodným křížením kozy harcké. Je středního tělesného rámce a pevné konstituce, oproti koze bílé je však menšího tělesného rámce a je plemen vhodnějším do oblastí s horšími klimatickými podmínkami. Základní zbarvení je hnědé se hřbetním úhořím pruhem. Mulec (nos), břicho a paznehty a vnitřní strany uší jsou černé. Plemeno je odolné a vhodné pro individuální a skupinový chov. Hodí se i pro strojní dojení. Živá hmotnost kozlů je 65 - 80 kg, koz  45 - 50 kg. Výška v kohoutku je u kozlů 70 - 80 cm, u koz 65 - 75 cm. Dojivost je kolem 800 kg s tučností 3,6 % a obsahem bílkovin 2,7 %. Kozy v kontrole užitkovosti dosahují až 1050 kg mléka za laktaci. Plodnost je v rozmezí 180 - 210 %. Plemeno patří mezi genové reservy ČR.

SÁNSKÁ - rozšířena po celém světě, původem z kantonu Bern (Švýcarsko), vhodná pro pastevní i stájový chov. Je bíle zbarvena, krátkosrstá a geneticky bezrohá. Kozel váží 70 - 95 kg, koza 48 kg a více. Produkce mléka dosahuje až 20ti násobku hmotnosti kozy. Je velice náročná na chov a vysokou kvalitu krmiva.

TOGGENBURSKÁ -je rozšířena na území Anglie, USA a Kanady. Je světle hnědě až šedě zbarvená. Nohy a hřbet jsou bílé. Na zádech a bocích bývají delší chlupy. Kozel dosahuje hmotnosti až 65 kg, koza 45 kg. Denní produkce mléka je 3,3 kg/den. Za 228 denní laktaci dosahuje nádoj 750 kg mléka.

ANGLONUBIJSKÁ - vznikla křížením indická koza x súdánská koza x anglická koza. Je rozšířena na územích Anglie, USA a Kanady. Zbarvení je od světle hnědé až po černou a bílou. Charakteristickým znakem je typická klábonosost. Je středního až většího tělesného rámce. Kozel dosahuje hmotnosti 100 kg, koza 70 kg. Denní užitkovost dosahuje 5 - 6 kg mléka za den s tučností 4,9 % tuku a 3,8 % bílkovin.

CRIOLLO - je koza chována ve střední a jižní Americe. Vznikla křížením několika plemen koz - španělská x granadina x merciana x malaga. Hmotnost koz dosahuje 40 kg. Laktace trvá cca. 3 měsíce a denní nádoj je 1,5 kg

Mezi další dojná světová plemena patří:

  • koza kamzičí (Švýcarsko) - 500 - 600 kg mléka,
  • koza německá strakatá ušlechtilá (Německo) - až 1000 kg mléka,
  • koza francouzská alpská (Franice, USA, CAN),
  • koza maltézská (Malta, Itálie, Tunisko), Granada (Španělsko), Zaraibi (Egypt, Alržírsko, Tunis),
  • koza súdánskonúbisjká (Afrika),
  • Damascus (Izrael, LIbanon, Sýrie atd.),
  • koza maltská (Turecko),
  • Beetal (Indie, Pakistán),
  • Sind Desi (Pakistán)
  • Chappar (Pakistán),
  • Gauzhong (Čína),
  • Criollo (Jižní Amerika),
  • koza LaMancha a koza Oberhaslis, Steifellgeiss (Švýcarsko).

 

zdroj: Zootechnika.cz

DESIGNED BY A4JOOMLA - POWERED BY MDJAY
TOPlist