autumn-Vines.jpgautumn-fields.jpgautumn-agriculture.jpgautumn-cows.jpg

MLÉČNÁ PLEMENA SKOTU

Základní charakteristika tohoto typu:

  1. lichoběžníkový tvar těla
  2. velké vemeno
  3. vemeno je silně žilnaté
  4. šikmé uložení žeber
  5. končetiny jsou suché (nejsou tak zmasilé, jako u masného skotu)
  6. většinou jsou viditelné i kyčelní hrboly

HOLŠTÝNSKÝ SKOT

patří mezi nejrozšířenější kulturní plemena na světě. Jedná se o mléčně specializované plemeno. Plemeno je známo také pod synonymem holštýnsko-frízský či černostrakatý skot. Plemeno je charakteristické svou černo-bílou barvou . Určité procento jedinců se rodí jako homozygoti recesivní s barvou červeno-bílou. Tyto jedince velice často označujeme jako redholštýn. Plemeno je chováno v mnoha zemích světa, zejména pak v USA, Kanadě, Japonsku, Izraeli a jiných státech světa, kde tvoří velice početné populace. Plemeno pochází původně z oblasti Německa (Holstein-Frisian). Odtud bylo importováno do celého světa (zejména Severní Amerika), kde došlo k jeho intenzivnímu šlechtění na zvýšení mléčné užitkovosti. Plemeno řadíme k populacím otevřeným, to znamená, že chovatel v Japonsku či Evropě může využívat světové kvalitní plemenné býky odkudkoliv. Průměrná užitkovost tohoto plemene na našem území se pohybovala v roce 2006 na úrovni 8.170 kg za laktaci s tučností 3,83 % a 3,28 % bílkovin. Kvalita masa není vzhledem k užitkovému typu dobrá. Některé země světa býčky ihned po narození utrácejí. Důvodem je neefektivnost výkrmu a výsledná kvalita masa. Populace na našem území čítá 163 000 ks.

Ukazatel

prvotelky

dospělé krávy

Dojivost v normované laktaci

7 000 - 8 000kg

8 500 - 9 500 kg

Obsah bílkovin

3,30 % a více

3,3 % a více

Průměrný počet ukončených laktací

 

3,5

Celoživotní užitkovost

28 000 kg

Věk při otelení

23 - 27 měsíců

 

Mezidobí

do 400 dnů

Výška v kříži

141 - 145 cm

149 - 153 cm

Živá hmotnost

560 -580 kg

650 - 680 kg

AYRSHIRSKÝ SKOT

je plemeno pocházející ze Skotska. Na vzniku se podílela plemena místní, ale i importovaná z Nizozemska, Francie aj. Plemeno je spíše menšího až středního tělesného rámce s výškou v kohoutku 
127 – 134 cm. Hmotnost je mezi 450-550 kg. Charakteristické pro toto plemeno je: polo-vejčitě utvářené plemeno bohatě žilnatěné, hluboký hrudník, prostorné břicho, sušší končetiny a užší záď. Typické jsou lyrovitě zahnuté rohy. Plemeno je vhodné k pastevnímu chovu, je skromné, plodné a dlouhověké. Průměrná užitkovost v ČR u toho plemene dosahuje 6.917 kg mléka s tučností 4,19 % a obsahem bílkovin 3,33 %. Na našem území je chováno cca 350 ks. Je velmi rozšířené zejména v USA, Finsku, Itálii a Kanadě.

JERSEYSKÝ SKOT

je jedním z nejcharakterističtějších dojných plemen chovaným na celém světě od USA po Rusko. Krávy dosahují hmotnosti až 420 kg s kohoutkovou výškou 116 – 121 cm. Plemeno je charakteristické vysokou užitkovostí s vysokým obsahem složek (zejména tuku). Zvířata mají jemnou konstituci, kratší hlavu, hluboký prostorný hrudník a velké žláznaté vemeno. Zbarvení zvířat je celoplášťově šedohnědé, jen mulec, špičky rohů a paznehty jsou černé. V České republice je chováno cca 300 ks. V kontrole užitkovosti bylo v roce 2006 – 185 ks s průměrnou užitkovostí 6.022 kg mléka, tučností 5,73 % a obsahem bílkovin 4,04 %.

GUERNSEYSKÝ SKOT

toto plemeno vzniklo křížením bretaňského a jerseyského skotu. Plemeno je na našem území chováno v řádech několika kusů. Kohoutková výška je na úrovní 120-126 cm s živou hmotností až 500 kg. Zvířata jsou velmi dobře osvalena. Zbarvení tohoto plemene je žlutočervené až hnědé. Plemeno je chováno zejména pro svou odolnost a dlouhověkost v Austrálii, Kanadě, USA či Dánsku.

zdroj: zootechnika.cz

DESIGNED BY A4JOOMLA - POWERED BY MDJAY
TOPlist