autumn-agriculture.jpgautumn-fields.jpgautumn-Vines.jpgautumn-cows.jpg

FAZOL

FAZOL (Phaseolus vulgaris L.) se v našich podmínkách pěstuje pouze pro potravinářské účely. Zkrmují se jen odpady po třídění a čištění. Nutriční hodnotu fazolu určuje vysoký obsah bílkovin a jeho vhodnost pro lidský organismus. Zelené lusky se vyznačují vysokým obsahem karotenu a vitaminu C, zejména v luskových chlopních.
Kulturní druhy fazolu mají z geografického hlediska původ americký a asijský. Existuje 10 druhů kulturních, spolu s planými je to více než 200 druhů.

BOTANICKÁ CHARAKTERISTIKA

V našich klimatických podmínkách je fazol jednoletou rostlinou s bohatě rozvětveným kořenem, který se nachází mělce pod povrchem půdy. Soukvětí je tvořeno 2-8 bílými, zelenobílými, růžovými nebo červenými květy. Lusky se velmi liší tvarem a délkou. Fazol je samosprašný, ale může docházet i k cizosprášení. Výška keříčkových fazolů dosahuje 0,25-0,45 m, ovíjivé dokonce 2-5 m.

POŽADAVKY NA PROSTŘEDÍ

Na půdu je fazol z luskovin nejnáročnější. Vyžaduje půdy propustné, písčitohlinité a hlinitopísčité zásobené vápníkem a humusem. Nesnáší půdy těžké, studené, vlhké ani vysychavé písčité. Půdní reakci preferuje neutrální až slabě alkalickou. Fazol na semena lze s úspěchem pěstovat až do nadmořské výšky 300-400 m. K dobrému výnosu lusků potřebuje pozemky orientované na jih. Semeno klíčí při 8-10 °C. Velmi odolný je fazol vůči chladu. Nízké teploty a vysoká vzdušná vlhkost při plné vegetaci umožňují prudký rozvoj antraknóz a bakterióz. Nadbytek vláhy ovlivňuje negativně dozrávání a následné skladování. Fazol ke svému vývoji potřebuje dobře přístupné živiny. Nedostatek dusíku způsobuje žloutnutí vzešlých rostlin.

AGROTECHNIKA FAZOLU

V osevním postupu je řazen fazol mezi dvě obilniny. Jarní příprava půdy spočívá ve smykování a prokypření do hloubky 50-70 mm. Setí se provádí co nejdříve, aby se mohla využít půdní vláha. Určení výsevku je zejména u fazolu velmi důležité, stejně jako moření osiva fungicidy. Pěstuje-li se fazol na pozemcích, kde se ještě nepěstoval, je účelné osivo očkovat.

Sejeme do řádků 0,30-0,45 m vzdálených. Šířku určujeme dle podmínek a vlastností jednotlivých kultivarů. Sejeme 350-500 tis. klíčivých semen na hektar. V době vegetace se plečkuje. Poslední plečkování se provádí v době kvetení nebo ještě dříve před zapojením porostu.

Vzhledem ke kořenové soustavě fazolu se aplikuje vyšší startovací dávka dusíku. Nejlépe se osvědčilo množství 40 kg N.ha-1 ve formě ledku vápenatého.

Sklizeň probíhá v době opadu listů a zaschnutí celé rostliny. Také semena jsou zcela vybarvená a tvrdá. Pro omezení sklizňových ztrát se fazol sklízí většinou vytrháváním s následným dosoušením na řádcích či na sušácích. Pro sklizeň fazolu moderními metodami je důležité využití kultivarů s výše umístěnými lusky.

zdroj: ZF JCU - Prof. Ing. Jan Moudrý CSc.

DESIGNED BY A4JOOMLA - POWERED BY MDJAY
TOPlist