autumn-fields.jpgautumn-Vines.jpgautumn-cows.jpgautumn-agriculture.jpg

VOJTĚŠKA

Ve výrobním typu kukuřičném a řepařském je VOJTĚŠKA SETÁ (Medicago sativa L.) pro produkci kvalitní píce vedle kukuřice rozhodující pícninou. Menší uplatnění má vojtěška v příznivých podmínkách bramborářského výrobního typu. Lze předpokládat, že plochy našich hlavních jetelovin - vojtěšky, jetele lučního a jetelovinotrav, které se vyznačují vysokou stravitelností píce (60 – 80%), budou v kukuřičném, řepařském a bramborářském výrobním typu činit v průměru do 10% orné půdy.

BIOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Kůlový kořen dosahující při jarní setbě na podzim v roce výsevu hloubky 1,5m, dosahuje v ostatních letech hloubek 5 i více metrů, což jí umožňuje dobře si osvojovat živiny. Na půdní vláhu je nenáročná, dovede ji přijímat ze značných hloubek. Kořenová hmota se po zaorání pomalu rozkládá v celém půdním profilu, vojtěšku lze po sobě na témž pozemku na úrodných půdách opětovně pěstovat za 2 - 3 roky. Ze spodních vrstev půdy "vynáší živiny" a po mineralizaci kořenů je zpřístupňuje ostatním rostlinám. U vojtěšky je s ohledem na její stepní původ vyvinutá tzv. kořenová kontrakce, kdy dochází k zatahování odnožovací zóny s pupeny - kořenového krčku - do půdy (ročně o 10mm).

Kořeny i kořenový krček bývají často napadeny chorobami houbového původu i bakteriálními, které snižují výnosnost, životnost rostliny a tím i vytrvalost porostů. Pro iniciaci růstu lodyh z pupenů potřebuje vojtěška prokypřenou půdu. Vytrvalost rostlin vojtěšky je značná a může činit 10 – 15 let. Při běžné agrotechnice na provozních plochách při horších podmínkách dosahuje pouze 3 - 4 roky. Ke klimatickým podmínkám je vojtěška značně přizpůsobivá, rozhodujícím ekologickým faktorem jsou půdní podmínky. Hladina spodní vody má být nejméně 1,5m pod povrchem. Reakce půdy nejlépe vyhovuje v rozmezí pH 6,5 – 7,2 i v hlubších půdních vrstvách. Nejlépe vyhovují půdy jílovitohlinité, hlinité až písčitohlinité.

AGROTECHNIKA VOJTĚŠKY

Při běžné agrotechnice zařazujeme vojtěšku hlavně po obilninách, směskách apod. Po vojtěšce zařazujeme ozimy i jařiny. V osevních postupech následuje vojtěška po sobě obyčejně za pět roků a déle. Na podzim před setím je doporučována hluboká podzimní orba, do hloubky 250 – 300mm. Je známo, že o využití biologického výnosového potenciálu vojtěšky rozhodují hlavní měrou vhodné půdní podmínky, tzv. "stará půdní síla", obsah přijatelných živin nejen v ornici, ale i ve spodině a pH. Dusík si vojtěška osvojuje z 60 – 90% symbiózou s hlízkovými bakteriemi, přičemž minerální dusík dodávaný do půdy snižuje přednost jetelovin - využívání vzdušného dusíku, což je ovšem závislé na mnoha faktorech. Pravidelné hnojení vojtěšky dusíkem je v ČR neúčinné a neekonomické, a to i v méně příznivých podmínkách pro činnost hlízkových bakterií. Jeteloviny jsou odkázány na půdní dusík pouze v několika týdnech počátečního růstu, kdy je však jejich potřeba velmi malá a při současné hladině minerálního N v půdě většinou dobře zabezpečena. Na druhé straně je třeba věnovat více pozornosti očkování osiva současnými novými kmeny hlízkových bakterií těsně před setím. Zajistíme tak dostatek efektivních kmenů hlízkových bakterií v blízkosti vytvářejících se kořenů mladých rostlin. V otázkách hnojení fosforem je situace jednodušší z hlediska jeho pomalého postupu půdním profilem, který činí obyčejně jen několik centimetrů ročně. Obsah fosforu v sušině rostlin vojtěšky pod 0,23% bývá považován za nedostatečný. Na středně zásobených půdách je třeba dodat na tvorbu výnosu 8 – 10t sena vojtěšky 30 – 40kgP.ha-1 za rok zásobním hnojením k předplodině. Za dostatečný obsah draslíku v sušině na počátku květu z hlediska rostlin jsou považovány hodnoty 1,25 – 2,2%. Podle zásobení půd K může jeho obsah v sušině vojtěšky kolísat v širokém rozmezí 1,24 – 4,15%. Vojtěška na tvorbu 1 t sušiny odčerpává 17 – 30kgK, z nichž část zůstává v nesklizených zbytcích strniště a kořenech. Na hlinitých a jílovitohlinitých půdách s malým až středním obsahem přístupného draslíku je na místě podzimní zásobní hnojení k předplodině na celou dobu využívání porostu. Každoroční hnojení vojtěškových porostů v brzkém jarním období nemá na půdách s dobrým obsahem K i P vliv na výnos píce, je produkčně i ekonomicky neefektivní. Vápník dodáváme do půdy již k předplodinám, abychom dosáhli příznivé reakce pH i ve spodnějších vrstvách půdy. Na lehčích půdách je vhodný vápenec v dávkách 1 – 3t.ha-1, na těžších pálené vápno 0,5 – 2t.ha-1. Dolomitický vápenec současně doplňuje zásoby hořčíku.

Osivo by mělo odpovídat zákonu o odrůdách a souvisejícím předpisům. Vojtěšku vyséváme nejlépe v březnu až dubnu do hloubky 12 - 20 mm, na lehčích půdách 20 – 25mm na dobře urovnaných pozemcích s drobtovitou strukturou půdy. Vojtěšku lze vysévat i v letním období tak, aby vzešla do poloviny srpna. Výsevek má velký význam pro dobré zapojení porostu, při kterém jsou předpoklady vysokých výnosů. Výnos píce je závislý na počtu rostlin na jednotku plochy, počtu lodyh na rostlině a jejich hmotnosti. Podle podmínek a stáří porostu se optimální počet rostlin na 1m2 pohybuje po prvním přezimování v rozmezí 150 – 240, přičemž by se v 1. seči mělo vytvořit 1000 – 1500 lodyh na 1m2. Tam, kde se založení porostu ne zcela vydaří a jsou mezerovité, lze provést podle podmínek do 1 až 2 měsíců brzký dodatečný přísev vojtěšky či trav. Velmi řídké porosty s hustotou pod 500 – 600 lodyh.m-2 doporučujeme zaorávat. V minulosti nejrozšířenější způsob zakládání porostů vojtěšky do krycí plodiny - obilniny, hlavně ječmene na zrno, nevyhovoval z hlediska odlišných požadavků rostlin a odrůdové agrotechniky, včetně sklizně. Zhoršený světelný, vláhový a výživný režim, vyšší dávky dusíku, herbicidů a výskyt chorob se celkově odrazil na slabším vývinu podsevů vojtěšky. Vhodné jsou takové pícní krycí plodiny, které zpočátku svého vývinu příliš nezastiňují podsev a včas opustí půdu při sklizni za suššího počasí na zelené krmení, senáž, seno. Proto nejjistějším způsobem založení porostu vojtěšky je výsev bez krycí plodiny. Nevýhodou je vyšší zaplevelení, které lze řešit odplevelovací sečí. Obvykle při silnějším zaplevelení je třeba aplikace herbicidů podle metodik na ochranu rostlin. Jako dobré krycí plodiny z hlediska podsevů se osvědčily oves, případně oves s peluškou, bob vysetý společně s peluškou do hloubky 60 – 80mm a řádků vzdálených 250mm od sebe. Vhodné jako krycí plodiny jsou také hrách, jarní ječmeny v řádcích 250 mm sklízené na silážovatelnou drť o sušině 35 – 45% (metoda GPS). Jarní pšenice s hrachem přináší vyšší koncentraci živin než oves, vysoký obsah bílkovin, je chutnější a dobře silážovatelná. Při zakládání porostu bez krycí plodiny stačí vysévat 6 – 7mil. klíčivých semen (12 – 14kg.ha-1), při použití pícní krycí plodiny 7,5 – 8mil. klíčivých semen (15 – 16kg.ha-1). Nevhodná je povrchová setba na široko i společná s krycí plodinou. Nejlépe vyhovuje setí vojtěšky napříč řádků krycí plodiny. Vojtěšku pro pícní účely nejčastěji sejeme do řádků o vzdálenosti 75 – 150mm.

Ošetřování porostů vojtěšky za vegetace spočívá v udržení bezplevelného porostu a šetrné sklizni krycí plodiny s ohledem na podsev. Mechanické ošetření u mladého porostu v 1. roce neprovádíme. Vláčením vojtěškových porostů, které je opodstatněné z hlediska kypření odnožovací zóny kořenového krčku, se odplevelováním porostu zvyšuje podíl rostlin napadených chorobami kořenů (1,3 – 2krát), počet lodyh se snižuje (o 3 – 18%) oproti nevláčeným pozemkům. Proto doporučujeme ke každodenní sklizni na zelené krmení přednostně využívat porosty vojtěšek v posledním roce vegetace, vyvarovat se zbytečnému obracení strojů v porostu a jízdě kolmo na řádky, nezkracovat přepravní vzdálenosti vytvářením náhradních cest přes porosty vojtěšek. Dostatečně husté, rovnoměrně zapojené a nezaplevelené porosty vojtěšek doporučujeme zásadně nevláčet. Obrostlé jeteloviny v mimovegetačním období s sebou přinášejí pravidelně vyšší výskyt hrabošů, hlavně v letech přemnožení. Ochrana spočívá především v odstranění všech zbytků rostlin, v dokonalém vyčištění pozemku od posklizňových zbytků a po minulá léta podle Metodik doporučovaném účinném, ale drahém chemickém boji, který je odrazem porušení rovnovážného stavu v přírodě. Výborných výsledků je dosahováno biologickým potlačováním gradací výskytu drobných hlodavců, a to umělým usazováním myšilovných dravců a sov.

Při sklizni vojtěšky na píci je třeba počítat obvykle se 3 - 4 sečemi, v bramborářské oblasti se dvěma, v závlahových podmínkách v kukuřičné oblasti při dostatečné výživě s 5 (6). Důležitý je odstup mezi předposlední a poslední sečí, který by měl činit z důvodů nahromadění zásobních látek v kořenech a kořenovém krčku nejméně 8 - 9 týdnů. První seč provádíme zpravidla v době, kdy první 2 - 3 listy ve spodu lodyh začínají žloutnout. Nejvyššího výnosu cenných stravitelných dusíkatých látek dosáhneme ve fázi zakládání květenství (butonizace), sušiny s nízkou kvalitou píce při sklizních v době plného květu. Pro zimní období mají být porosty vojtěšek neobrostlé, případně jen zkrácenými přezimujícími výhonky.

Výroba semene vojtěšky v ČR byla vždy omezena na menší část pěstitelského areálu (4 – 6%), než je tomu při pěstování na píci. Poskytuje jistější výnosy semene v kukuřičném výrobním typu, kdežto v řepařském na půdách bohatěji zásobených živinami často dochází k nadměrnému vegetativnímu rozvoji a zpravidla k polehnutí porostu. To zhoršuje světelné podmínky v porostu, nasazení květenství, činnost opylovačů, tvorbu plodů a dozrávání semen. Vzhledem k výnosové nejistotě se doporučuje zakládat speciální semenářské porosty vojtěšky na semeno v kukuřičném výrobním typu.

 

V okrajových oblastech pěstování vojtěšek na semeno se nejlépe v praxi osvědčují porosty semenářsko-pícninářské s roztečí řádků 250mm, které jsou vhodnější pro výrobu osiva vojtěšky než úzkořádkové, vyloženě pícninářské porosty, při téměř stejném výnosu píce. Způsoby zakládání porostů vojtěšky s cílem střídavého využití k pěstování na semeno a píci jsou různé podle místních podmínek a zkušeností. Předpokladem je udržení bezplevelného stavu porostu, což je zvláště aktuální u širších řádků a menších výsevků (6 – 10kg.ha-1). V žádném případě nelze počítat s každoroční sklizní na semeno jednoho a téhož porostu, protože vyšší akumulací zásobních látek, hlavně sacharidů, rozvojem chorob a škůdců dochází již ve 3. roce vegetace ke značnému poklesu výnosu semene. Vojtěšku ponecháváme na semeno zpravidla z druhé seče. Semenářské porosty mají být mnohem řidší než pícní. V suchých a teplých podmínkách rostliny málo odnožují a méně podrůstají. Semenářsky jsou vyhovující porosty do 80 (90) rostlin.m-2 s maximálním počtem lodyh do 500 na m2. Jednou z dalších možností vývinu může být založení porostů vojtěšek bez krycí plodiny se semenářským využitím bezprostředně v 1. roce vegetace. Další z možností je získávání semene vojtěšky z 1. seče z porostů založených letním výsevem v předcházejícím roce. Pěstování vojtěšky mimohonově, kdy určitá část je vyřazena z rotace osevního postupu, vychází z předpokladu pěstování vojtěšky na témž pozemku 5 a více let, přičemž vysušuje spodinu, vytváří si "aridní podmínky". Doporučované střídání pásů vojtěšky, vysévané na píci s pásy porostů ponechanými na semeno, má důvod ve zlepšení mikroklimatu během kvetení, opylení a zrání, lepším provzdušněním porostu.

Při ochraně proti plevelům a škůdcům (třásněnky, kyjatka hrachová, klopuška světlá a chlupatá, bejlomorka a plodomorka vojtěšková) je nutno se při výběru chemických prostředků, stanovení jejich dávek a způsobů aplikace řídit podle Metodické příručky pro ochranu rostlin MZe ČR a metodickými pokyny ÚKZÚZ. Desikace porostů před přímou kombajnovou sklizní se provádí v době, když 60 – 70% lusků je černohnědých, 30 – 40% hnědých, jen ojediněle zelených. Ke sklizni semene přistoupíme okamžitě po zaschnutí porostu, tj. za 4 - 7 dnů. Výnosy semene vojtěšky jsou značně kolísavé a pohybují se v praxi od 20 do 300kg.ha-1. Po sklizni semene vojtěšky je třeba z pole urychleně odstranit všechny zbytky slámy, aby zbytečně nepotlačovala vývin porostu a neposkytovala podmínky pro rozšiřování škůdců a plevelů.

zdroj: ČZU (Prof. Ing. Josef Pulkrábek, CSc., Ing. Ivana Capouchová, CSc)

DESIGNED BY A4JOOMLA - POWERED BY MDJAY
TOPlist